۲ هزار امامزاده در نوروز به مردم خدمات ارائه خواهند داد

حجت الاسلام عادل با بیان اینکه ۲ هزار امامزاده در سه سطح در ایام نوروز و هنگام سال تحویل به مردم خدمات ارائه خواهند داد گفت: زمان اجرای طرح بهاری از ۲۵ اسفند تا ۳ اردیبهشت است.

۲ هزار امامزاده در نوروز به مردم خدمات ارائه خواهند داد

۲ هزار امامزاده در نوروز به مردم خدمات ارائه خواهند داد

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری طرح آرامش بهاری و ضیافت الهی که در همین سازمان برگزار شد اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ اقدامات و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی فراوانی در حوزه فرهنگ از سوی معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفت.

وی به برخی تفاهم نامه‌های منعقد شده بین سازمان اوقاف و امور خیریه با سایر نهادها و سازمان‌ها اشاره و تصریح کرد: این تفاهم نامه‌ها در راستای پیشبرد اهداف مشترکی که بین سازمان‌ها و نهادها وجود دارد منعقد شده است. یکی از این تفاهم نامه‌ها مربوط به تفاهم نامه بین سازمان اوقاف و امور خیریه با وزارت آموزش و پرورش می‌شود که دارای ابواب گوناگونی است که یکی از آنها مربوط به حوزه قرآنی می‌شود. اعزام مبلغ به مدارس در ایام فاطمیه و برگزاری آئین جشن تکلیف و تأسیس مدارس معارف از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده در این تفاهم نامه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: همچنین از دیگر تفاهم نامه‌ها، تفاهم نامه مشترک سازمان اوقاف و امور خیریه با سازمان میراث فرهنگی است. یکی از برنامه‌ها در این تفاهم نامه تقویت بحث گردشگری مذهبی و توجه به بقاع متبرکه است.

عادل با بیان اینکه پروژه‌های مختلفی در امامزاده‌ها در حال انجام است و ایجاد سرمایه گذاری پایدار یکی از اهداف مهم سازمان در بقاع متبرکه است، گفت: مدیریت امامزادگان با مردم است و منابع انسانی که در این اماکن مقدس فعالیت می‌کنند قریب به ۲ هزار و ۲۰۰ خادم زن و مرد است که ۴۰ هزار نفر نیز خادم افتخاری در بقاع متبرکه سراسر کشور به خدمت رسانی اشتغال دارند. همچنین ۱۰۶ هزار مرکز افق در امامزاده‌ها فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف اهمیت خاصی به عرصه تبلیغ می‌دهد گفت: بر همین اساس موضوعات و مطالبی که توسط مبلغان در بقاع متبرکه مطرح می‌شود برای سازمان اوقاف مهم است از این رو دوره‌های آموزشی ویژه‌ای برای مبلغان اعزامی به اقصی نقاط کشور و مبلغان بومی برگزار می‌شود. یکی از مهمترین موضوعات مهم در بحث تبلیغ مساله جمعیت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به دیگر اقدامات صورت گرفته در این سازمان اشاره و عنوان کرد: مهر تحصیلی ۱۴۰۱ قریب به ۴۰ هزار بسته لوازم تحریر تهیه و بین دانش آموزان بی بضاعت توزیع شد، در طرح شمیم خدمت ۱۷۸ بقعه به برگزاری دوره‌های آموزشی اشتغال پرداختند، در برنامه اربعین حسینی ۳۱۳ موکب در داخل و مناطق مرزی به زائران حسینی خدمت رسانی داشتند، در طرح قرار دوازدهم ۱۶۸ بسته معیشتی و ۵۰۰ سری جهیزیه بین نیازمندان و زوج‌های محروم توزیع شد. همچنین در حوزه فرهنگی برنامه‌های مختلفی در قالب طرح آرامش بهاری، ضیافت الهی، یاس نبوی و… برگزار شد. برگزاری دوره‌های آموزش سبک زندگی، مراسم بزرگداشت شهدای امنیت، تولید تابلوهای نمایشگاهی با محتواهای مناسب، از دیگر اقداماتی بود که در حوزه فرهنگی انجام شد.

وی در بخش دیگر تصریح کرد: در آستانه سال نو هستیم فرهنگ دیرینه ما که تاییدیه دینی نیز دارد سراسر پر است از برنامه‌هایی که اسلام نیز به آن توصیه داشته است مانند انجام صله‌رحم، خانه تکانی و تمیز کردن منزل و…؛ در این ایام بیشتر مردم در سفر خواهند بود و در مسیر سفر نیاز به مکان‌هایی برای استراحت و اقامه نماز دارند. ظرفیت‌هایی که در امامزاده‌ها دارند به گونه‌ای است که مردم دوست دارند در این اماکن مقدس حضور پیدا کنند حتی هنگام تحویل سال تلاش دارند به امامزادگان محل مراجعه و سال خود را در این مکان‌های مقدس آغاز کنند. بر همین اساس ۲ هزار امامزاده در سه سطح در ایام نوروز و هنگام سال تحویل به مردم خدمات ارائه خواهند داد. زمان اجرای طرح بهاری از ۲۵ اسفند تا ۳ اردیبهشت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: چون ایام نوروز مقارن با ایام ماه مبارک رمضان خواهد بود ویژه برنامه‌های ضیافت الهی در این ایام برگزار می‌شود برپایی نماز جماعت، برگزاری برنامه سخنرانی و برپایی محفل انس با قرآن کریم از جمله برنامه‌هایی است که در ضیافت الهی بقاع متبرکه برگزار می‌شود. همچنین برنامه افطاری ساده در امامزاده‌ها انجام می‌شود و روز میلاد امام حسن مجتبی (ع) که همزمان با قرار دوازدهم است بسته‌های معیشتی بین نیازمندان توزیع خواهد شد. قرائت دعای ابوحمزه ثمالی در سحرگاه، عزاداری سالروز وفات حضرت خدیجه (س) با عنوان مادر امت از دیگر برنامه‌های رمضانیه بقاع متبرکه در ضیافت الهی خواهد بود. دیگر برگزاری کرسی‌های تخصصی تفسیر قرآن کریم است که در روزهای ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

منبع : www.mehrnews.com
Amirreza hosseiny

Amirreza hosseiny