برگزاری آئین داوری بخش طلاب و دانشجویان جایزه البرز ۱۴۰۲

آئین داوری جایزه البرز ۱۴۰۲ ویژه دانشجویان و طلاب که در هتل ارم با حضور حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز و جمعی از نخبگان دانشگاهی و حوزوی برگزار شد.

برگزاری آئین داوری بخش طلاب و دانشجویان جایزه البرز ۱۴۰۲

برگزاری آئین داوری بخش طلاب و دانشجویان جایزه البرز ۱۴۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز و دبیر کل جایزه البرز در آئین داوری جایزه البرز ۱۴۰۲ ویژه دانشجویان و طلاب که در هتل ارم برگزار شد اظهار داشت: بنیاد فرهنگی البرز ۶۰ سال پیش و در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی، از طریق اعطای جوایزی به نام «جایزه بنیاد البرز» به همت مرد خیراندیش و نیک‌سیرت، مرحوم حسینعلی البرز تأسیس و وقف شد که طی بیش از نیم قرن، چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را شناسایی و با اعطای جایزه البرز مورد حمایت و تشویق قرار داده است.
وی افزود: مرحوم البرز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به دلیل انجام عمل جراحی در کانادا به سر می‌برد، طی نامه‌ای در فروردین سال ۱۳۵۸ شمسی محضر امام خمینی (ره)، مسئولیت اداره موقوفات بنیاد فرهنگی البرز اعم از منقول و غیرمنقول را با در نظر گرفتن مفاد اساسنامه و وقف نامه به ایشان واگذار کرد. با توجه به توشیح حضرت امام (ره) به هیأت امنا اوقاف مبنی بر تعیین هیأتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف نامه، از آن سال تاکنون، بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه، در راستای عمل به نیات مترقی واقف و صرفاً از محل درآمد رقبات خود، به تشویق جوانان به تحصیل علم و تجلیل از مقام عالمان از طریق اعطای جایزه پرداخته است.

ارشدی بیان کرد: مرحوم البرز تمام تلاش خود را در حمایت از نخبگان ایرانی در تمامی سطوح از طریق ابداع و اعطای وام شرافتی به دانشجویان و در سالهای بعد اعطای وام اشتغال به کار به فارغ التحصیلان دانشگاهی و همچنین ابتکار و اهدای جایزه بنیاد البرز به عنوان جایزه نوبل ایرانی به برترین‌های علمی کشور به کار بست.

وی درباره وام شرافتی گفت: این وام شرافتی در دهه اول تأسیس به دانشجویان مستعد و کم‌بضاعت متمرکز بود اما ایجاد برخی تغییرات در نظام آموزشی رایگان شدن تحصیل در کشور منجر به تغییر رویکرد بنیاد در دهه دوم فعالیت خود مبنی بر اهدای جوایزی به نام جایزه بنیاد البرز به نفرات برتر علمی کشور از مقطع دانش آموز تا دانشمند و همچنین تبدیل وام شرافتی به وام اشتغال به کار شد که موضوع وام نیز در آخرین اصلاح اساسنامه بنیاد از سوی مرحوم البرز در سال ۱۳۵۶ حذف و فعالیت بنیاد صرفاً محدود به اهدای جوایز به برگزیدگان علمی کشور شد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز درخصوص نحوه اداره این بنیاد گفت: با توجه به شصتمین سال تأسیس بنیاد، این بنیاد به صورت هیأت امنایی توسط سازمان اوقاف و امور خیریه به مأموریت خود که اشاعه فرهنگ کشور است ادامه می‌دهد. لازم به یادآوری است که می‌توان مرحوم البرز را مبدع وام دانشجویی شناخت زیرا ایشان با این اقدام فرصتی را ایجاد کرد تا دانشجویان متناسب با تحصیلات خود به دریافت وام اشتغال اقدام کرده و مشغول کار شوند. پرداخت این نوع وام یک نگاه حمایتی بود تا کرامت انسانی جوان ایرانی از بین نرود، لذا در شرایط اعطای وام ایشان ذکر کرده بود که اگر فرد در این دوره تنفس، ابتکار و خلاقیتی داشت از بازپرداخت کل وام معاف می‌شود! نگاه ایشان کلاً حمایت از نخبگان و جوانان ایرانی بود.

دبیر کل جایزه البرز درباره ویژگی‌های جایزه البرز عنوان کرد: جایزه البرز به عنوان با سابقه ترین جایزه اولین جایزه‌ای است که بر اساس سنت حسنه وقف به برترین‌های علمی اعطا می‌شود و این جایزه مستقل و فاقد هر گونه وابستگی به نهادهای دولتی و حاکمیتی است؛ هیچ هزینه‌ای بابت ثبت‌نام از متقاضیان اخذ نمی‌شود و قابلیت نام‌گیری نوبل ایرانی را دارد؛ مرحوم البرز در چشم انداز ترسیمی برای این جایزه چنین عنوانی را در نظر داشته است.

وی بیان داشت: امروز در خدمت داوران شصت و یکمین سال جایزه البرز هستیم که در این داوری بر اساس سه اولویت تسکین آلام بشری، ارتقای رفاه انسانی و اعتلای نام ایران داوری‌ها انجام خواهد شد.

ارشدی بیان داشت: در حال حاضر شیوه برگزاری نیت واقف برگزاری سالانه دو مراسم است که یکی از آن دو به عنوان همایش ملی نخبگان که اختصاص به دانشجویان، طلاب، دانشمندان، مخترعان فناوری است و دیگری مربوط به برگزاری مراسم دانش آموزی می‌شود. بر همین اساس در نظر داریم همزمان با شصت و یکمین سال تأسیس از ۶۱ دانشجو، طلبه، دانشمند و مخترع در اردیبهشت ۱۴۰۲ تقدیر به عمل آید.

در ادامه مهدی مقیمی دبیر علمی جایزه البرز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: امسال جمعی از نخبگان کشور از نیمه آبان تا ۱۵ بهمن ماه موفق شدند مدارک و مستندات خود را برای شرکت در جایزه البرز ۱۴۰۲ در سامانه بارگذاری و اقدام به ثبت نام کنند که مجموع داوطلبان شرکت کننده به ۲ هزار و ۹۳۰ نفر می‌رسد. از بین این تعداد یک هزار و ۴۲۵ نفر از دانشجویان وزارت علوم، ۴۵۴ نفر از علوم پزشکی، ۲۸۲ نفر طلبه، ۲۳۷ نفر دانشمند جوان و ۱۵۵ نفر نیز فناور شرکت کردند.

دبیر علمی جایزه البرز در پایان خاطرنشان کرد: فرایندی داوری شامل دو مرحله داوری در دبیرخانه علمی که مطابق آئین نامه انجام می‌شود و دیگر داوری نهایی است. در داوری اولیه محصولات ارسال شده برای بنیاد البرز ظرف مدت ۱۵ روز مورد بررسی قرار گرفت و داوری نهایی در این دو روز انجام می‌گردد.

منبع : www.mehrnews.com
Amirreza hosseiny

Amirreza hosseiny