دشمن مخالف ایران متحد و به دنبال ایجاد شکاف مذهبی و نسلی است

آئین شصتمین سال جایزه البرز ویژه دانش آموزان با ترکیب ۴۷ دانش آموز برتر سراسر کشور امروز صبح در هتل ارم برگزار شد.

دشمن مخالف ایران متحد و به دنبال ایجاد شکاف مذهبی و نسلی است

دشمن مخالف ایران متحد و به دنبال ایجاد شکاف مذهبی و نسلی است

به گزارش خبرنگار مهر، آئین شصتمین سال جایزه البرز ویژه دانش آموزان با ترکیب ۴۷ دانش‌آموز برتر سراسر کشور امروز صبح در هتل ارم برگزار شد.

در طول این مراسم، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: خدا را شاکریم در چنین ایامی شاهد برپایی مراسم اعطای جایزه بنیاد البرز هستیم. مرحوم البرز این سنت حسنه را پایه گذاری کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وقف در فرهنگ اسلامی ما یکی از مهمترین آموزه‌های فرهنگی – اجتماعی به شمار می‌رود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف دارد. در معارف اسلامی و مفاهیم قرآنی مهمترین مترادفی که برای مفهوم وقف می‌توان عنوان کرد، مفهوم صدقه جاریه است. صدقه جاریه یعنی احسانی که پایان ندارد و تداوم دارد و به یک زمان و رویداد خاص مربوط نمی‌شود که در گذر زمان نابود و از بین برود.

مشارکت خیران نیک اندیش در ساخت ۷۰ درصد مدارس کشور

وی بیان کرد: ما در حوزه وقف فرهنگ غنی داریم و امروز در هیچ جای جمهوری اسلامی وجود ندارد که با فرهنگ وقف روبرو نباشیم. وقف کارکردهای مختلفی پیدا کرده که یکی از کارکردهای آن در حوزه آموزش است. ۷۰ درصد از بناهای جدید آموزش و پرورش با مشارکت خیرین بنا شده است. حتی در حوزه کتابخانه ها و مراکز فرهنگی و هنری نیز شاهد فرهنگ وقف هستیم و این نشان می‌دهد که فرهنگ سازی مناسب اجتماعی و تربیتی بیش از اثرات اقتصادی آن است.

اسماعیلی با بیان اینکه در حوزه وقف به دنبال کارکردهای نوین هستیم، تأکید کرد: این امر می‌تواند بخشی از حوزه اشتغال کشور را نیز تأمین کند. وقف می‌تواند سهم مهمی در حوزه فناوری‌های نوین و علوم پایه داشته باشد و همچنین می‌تواند در حوزه‌های دیگر اقتصادی به رشد اقتصادی کشور و تولید ملی کمک کند. این امر با نگاه جامع به کارکرد وقف امکان پذیر است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی، اعطای جایزه البرز است که شش دهه از عمر آن می‌گذرد. بسیاری از صاحبنظران علمی کشور در دوره‌های قبل حائز اعطای جایزه البرز شدند و این توقع را نیز امروز از جوانان نخبه داریم. چرا که آینده ایران به دست شما رقم خواهد خورد. بنابراین رویاهای خود را فراموش نکنید و ایران را با دستان پرتوان خود بسازید. دشمن و بدخواهان ایران امروز به دنبال ایجاد ناامیدی در کشور هستند تا نوجوانان و جوانان نسبت به آینده خود دلسرد شوند و امروز نزاع ما در عرصه امید و ناامیدی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: دشمن مخالف ایران منسجم و متحد است. از این رو به دنبال ایجاد شکاف مذهبی، نسلی و قومیتی است. بر این اساس باید تمام فعالیت‌ها بر محور پیشرفت و ایجاد امید متمرکز شود. دشمن و بدخواهان ایران به دنبال بزرگ نمایی مشکلات بوده و از تروریست رسانه‌ای بهره می‌برند تا در کشور ایجاد انشقاق کنند.

بیشترین مصوبه در دولت سیزدهم در راستای حمایت از نیروهای سرآمد و نخبه صورت گرفت

در ادامه یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: دنیا سرمایه گذاری فراوانی برای جذب نخبگان داشته است. به دستور سازمان سیا آمریکا، سازمانی به نام سازمان توسعه آمریکا ایجاد شد تا نیروهای سرآمد دنیا را جذب کند.

نوری ادامه داد: هدف آنان را باید در ابعاد گوناگون بررسی کرد. در بعد سیاسی، نخبگان سرمایه‌های بین المللی هستند و در بعد اجتماعی آنان سرمایه‌های اجتماعی هر کشور به شمار می‌روند و چون آمریکا یک نظام سرمایه داری محسوب می‌شود به جذب نخبگان آن هم از بعد اقتصادی بیشتر توجه دارد.

وی بیان کرد: نخبگان با تلاش و کوششی که دارند به انسان‌های کارآفرین تبدیل می‌شوند. کسانی که مؤسس مؤسسات دانش بنیان هستند. این نیروها می‌توانند با یک دعوت ساده بیایند و از ایده و دانش و نگرش آنان بهره برده شود. بنابراین چنین اقداماتی موجب ماندگاری نخبگان کشور می‌شود. از این رو مرحوم البرز تمام دارایی خود را وقف کرد تا نخبگان علمی برای ایران کار کنند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان خاطرنشان کرد: دولت در این دوره بیشترین مصوبه را برای حمایت از نیروهای سرآمد و نخبه داشته است تا موانعی که بر سر راه آنان وجود دارد، رفع شود. انسان بعد از اینکه کارآفرین شد باید مسئولیت اجتماعی خود را به ظهور و بروز برسانند و نخبگان باید به این امر توجه ویژه داشته باشند.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه دیگر سخنران این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: انقلاب اسلامی فرزندانی به جامعه بشری تحویل می‌دهد که هر یک شناسنامه و هویت ایرانی را به جهان معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ایران مهد تولید علم است، تصریح کرد: علم با عقل و عقل با علم توأمان است. عقل مدیریت به کارگیری علم را دارد. بنابراین عالمان باید ژرف اندیش باشند که قدرت تفکر و تحلیل صحیح را داشته باشند. شما دانش آموزان نخبه اگر با این ذهنیت پیش بروید، دنیا را متحول خواهید کرد.

خاموشی گفت: با تفکر و تعقل می‌توان به معادلات جهانی تأثیر گذاشت. کسی می‌تواند تفکر صحیح داشته باشد که داشته علمی بیشتری کسب کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: وقف می‌تواند در بهینه سازی زندگی ایرانیان کمک کند و همچنین برای بهینه سازی زندگی بشریت آینده می‌تواند مثمر ثمر باشد.

خاموشی در پایان خاطرنشان کرد: امروز ایران به رشد و بالندگی خوبی رسیده است و به همین دلیل دشمن می‌خواهد جمهوری اسلامی ایران را از درون متزلزل کند. پس دشمن خود را به جای مدعی قرار داده است. از این رو عزت ملی، اقتدار ملی و پیشرفت را با علم آموزی و تفکر صحیح می‌توانیم تضمین کنیم.

یادآور می‌شود در پایان از دانش آموزان برتر تجلیل شد.

منبع : www.mehrnews.com
Amirreza hosseiny

Amirreza hosseiny